Sıcak Su Hazırlama

SICAK SU HAZIRLAMA

Kullanım sıcak suyu hazırlamada en ekonomik çözümlerden biri ısı pompalı sıcak su hazırlama sistemleridir.

Klasik sıcak su hazırlama çözümlerine göre %75'e varan tasarruf sağlar.

Isı pompalı sıcak su hazırlama sistemlerinde hedeflenen sıcaklığa gelene kadar cihaz kapasitesi ve verim değeri (COP) değişkendir.

Yandaki grafikte, dış hava 20⁰C'de Maxen MXA36 model ısı pompası ile 25⁰C'den 55⁰C'ye sıcak su hazırlama süresince COP değişimi verilmiştir.

Aşağıdaki tabloda ise 1000kW için COP 4'e göre maliyet karşılaştırma tablosu verilmiştir.

Isı pompalı sıcak su hazırlama sistemleri esnektir. Yeni yatırım ve renovasyon projelerinde, mevcut güneş enerjisi veya klasik kazan gibi diğer sıcak su hazırlama sistemlerine entegre edilebilir. Sistem kapasite ihtiyacına göre çalışır.
Klasik sıcak su hazırlama sistemlerine karşın standart ısı pompaları ile 55-60⁰C'ye kadar kullanım sıcak suyu hazırlanabilirken, özel tasarımlı ısı pompaları ile su sıcaklığı 70⁰C'ye kadar çıkabilmektedir.

Isı pompalı sıcak su sistemleri direkt ve dolaylı ısıtma olarak ikiye ayrılır.
Direkt ısıtmada kullanım sıcak suyu, ısı pompasının içinden geçirilerek direkt ısıtma yapılır. Bu sistemde suyun kireçsiz ve iyi kalitede olması önemlidir.
Dolaylı ısıtmada ise kullanım suyu ile ısı pompası sistem suyu birbirine karışmaz. Bu tarz sistemlerde serpantinli boylerler veya plakalı eşanjörler kullanılır.
Maxen olarak, ülkemizdeki suyun kalitesi göz önüne alındığında dolaylı ısıtma yapılması tavsiye edilmektedir. Bu sistemlerin tasarımında ve uygulamasında ısı pompası çalışma gerekliliklerine uygun ürünlerin seçilmesi sistemin sağlıklı ve verimli çalışması için önemlidir.
Isı pompalı sıcak su hazırlama sistemleri güneş enerjisi sistemleri ile entegre çalışabilir. Güneş enerjisi ön ısıtma yaparken, kalan ısıyı ısı pompası tamamlar. İstenirse üçüncü bir ek ısıtıcı da sisteme dahil edilebilir.

MAXEN kaskad kontrol paneli ile 600kW'a kadar sıcak su hazırlama sistemleri kurulabilir.
- Kolay kurulumu ve basit kullanımı,
- Enerji verimliliği ve esnek yapısı,
- Yatırımın kısa sürede geri dönmesi,
Yukarıdaki avantajlar göz önüne alındığında, ısı pompası sıcak su hazırlama sistemleri gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.
Sıcak su hazırlamada kullanılan sistemin ana parçaları, pazarın lider markaları ile partnerlik içerisinde olan Maxen ısıtma çözümleri tarafından sağlanabilmektedir.
Maxen, verimli sistem anlayışı çerçevesinde, öncelikle tasarım aşamasında ve sonrasında uygun ürünlerin seçilmesinde müşterilerine yardımcı olmaktadır.
© 2024, Maxen. Tüm Hakları Saklıdır.