Isıtma & Soğutma

ISITMA VE SOĞUTMA
Yaygın kullanım alanı ile konut, otel, hastane, hamam, sera, alışveriş merkezi gibi iklimlendirme yapılması gereken her yerde, geniş kapasite aralığı ile bireysel veya merkezi sistemlerde ısı pompaları kullanılabilir.
Bu tesislerde hava, su veya toprak kaynaklı ısı pompalarından uygun olanı kullanılarak her iklim koşulunda ısıtma veya soğutma yapılabilir.
Isıtma-soğutma sistemi için yer gereksinimini minimuma indirir. Hava kaynaklı cihazlar bina dışında konumlanırken, su ve toprak kaynaklı cihazlar bina içinde veya dışında konumlanabilirler.


Isı pompası kullanıcıya kullanım ve kontrol kolaylığı sağlar.
Isıtma-soğutma sistemini tek grupla tek noktadan çözer, bu durum bina tarafında tesisatın sadeleşmesini sağlar.
Mevcut sulu ısıtma-soğutma tesisatına kolaylıkla adapte edilebilir.
Binanın ısıtılması veya soğutulması için tercih edilen, yerden ısıtma, radyatör, fan-coil, ve klima santrali gibi iç üniteler ile uyumlu sistem kurulabilir.


Isı pompaları güvenlidir.
Isı pompası ile bina içi ısıtma-soğutma üniteleri arasında su dolaşır. Kazanlarda kullanılan doğalgazveya VRF sistemlerindeki soğutucu gaz gibi kullanıcı için risk oluşturan gazlar kullanılmamış olur.


Isı pompalı sistemler ekonomiktir.
Dış hava sıcaklığına göre ayarlanan çıkış suyu sıcaklığı ile ısı pompaları ısıtma ve soğutmada konforlu ve düşük maliyetli işletme olanağı sunar.
Isıtma sisteminde daha düşük, soğutma sisteminde daha yüksek tasarım sıcaklıkları kullanılarak, yüksek COP/EER değerleri yakalanır. Bunun sonucunda elektrik tüketiminde %30'a varan tasarruf sağlanır.
Büyük merkezi sistemlerde oluşturulan parçalı sistem mantığı ile ihtiyaç kadar cihaz çalışır.
Bütün bu özellikleri ile ısı pompalı ısıtma-soğutma sistemi, enerji giderlerinin minimuma çekilmesini sağlar.
Verimli ve işletme maliyeti düşük bir ısıtma-soğutma sistemi için verimli bir ısı pompası yanında sistemin diğer unsularının da ısı pompası kullanımına uygun özelliklere sahip olması gerekir.


Isı pompalı sistemlerde tasarım önemlidir.
Isıtma-soğutma sistemi tasarım sıcaklığı ısı pompası kullanıma uygun olmalıdır. Örnek olarak, 35⁰C-45⁰C aralığında tasarlanan yerden ısıtma sistemi ya da fan-coilin 12-17⁰C tasarım sıcaklığına göre seçilmesi daha verimli işletme sağlayacaktır.


MAXEN, ısıtma-soğutma sistemleri için ısı pompasından öteye sistem geneline yönelik çözüm önerilerini de müşterilerine sunmaktadır.

© 2024, Maxen. Tüm Hakları Saklıdır.