Havuz Isıtma Soğutma

HAVUZ ISITMA VE SOĞUTMA

Kapalı veya açık havuzların, SPA şok havuzlarının, jakuzilerin, ısıtılması veya soğutulması, havuz ısı pompaları ile ekonomik şekilde yapılabilir.

Havuz ısı pompalarında bulunan PVC tüp içindeki titanyum eşanjör sayesinde deniz suyu kullanılan havuzlarda bile ısı pompası ile ısıtma veya soğutma yapmak mümkündür.

Kurulumu kolaydır. Genel olarak filtrasyon sonrası dönüş hattına uygulana by-passlı bağlantı ile havuzunuz kolayca ısıtılabilir veya soğutulabilir.

Havuz ısıtmanın en ekonomik yolu havuz ısı pompalarıdır.

Özellikle bahar aylarında yapılan ısıtma sırasında COP 5 seviyesine çıkmaktadır.Bu durumda, harcadığı 1 kW elektriğe karşı 5kW ısıtma enerjisi üretir.

Havuz sıcaklığını sürekli ölçerek istenen sıcaklıkta sabit kalmasını sağlar. Kullanımı kolaydır.
Isıtma yapılacak kapalı havuzlarda ortam ısısının havuz ısısından 2-3⁰C yüksek olması ideal koşuldur.Aksi durumda, havuz, aşırı buharlaşma yaparak ortamı ısıtmaya çalışacak ve ortam sağlıksız hale gelecektir.

Havuz tiplerine göre ideal sıcaklıklar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Havuz ısıtma veya soğutma da gerekli kapasite hesabıönemlidir. Kapasitenin belirlenmesine etki eden iki ana unsur, ilk ısıtma ve rejim sonrası ısı kaybıdır.
Bunların hesaplanmasında pek çok ölçüt göz önüne alınır. Havuz tipi, ilk ısıtma süresi, iklim koşulları, kullanılacağı zaman dilimi gibi pek çok konu hesaplamalarda etkindir.

MAXEN, havuz ısı pompası ile ısıtma ve soğutma için kapasite hesabı ve doğru cihaz seçiminde müşterilerine yardımcı olmaktadır. Aşağıda Antalya'da 60m² alanlı açık bir havuzun hesap tablosu örnek olarak verilmiştir.

© 2024, Maxen. Tüm Hakları Saklıdır.